Kurumsal Tasarımlar

Kurumsal kimlik tasarımlarınız müşterilerinizle iletişiminizi sağlayan ilk adım araçlarınızdır. Markanızın mesajlarını, logonuz ve diğer tasarımlarınız ile daha etkili ve kolay verebilirsiniz. Hem dijital hem de baskılı projeleriniz aynı dili konuşmalı.

Özellikle dijital dünyada kullanacağınız kaliteli ve bilimsel verilere dayalı kurumsal çalışmalar, güvenilir ve ikna edicilik açısından işlerinizi kolaylaştıracaktır. İnsanlar önce görseli ve kaliteyi algılayacağından akılda kalmanız kolaylaşacaktır.


Ülkemizde şirketler ortalama 1-2 nesil sonra kayboluyor. Marka oluşturup, markanın geleceğini planlamamış olmak bunun en önemli sebebidir. Teknolojinin gelişmesi ile her şeyin daha kolay olduğunu düşünerek gerekli çalışmaları atlamayı tercih ecen binlerce firma birbiri ile kör dövüşü yapıyor. Her ne kadar potansiyel müşterilerle etkileşim kolaylaşsa da bu uyarı yağmuru içinde sivrilmek için farklı bir şeyler yapmak gerektiğini anlayan firmalar kurumsal kimliklerine ciddi önem verir ve marka geleceğini planlar.
Vizyon sahibi işletme yöneticileri marka değerini artırmak ve daha ileri seviyede bir ekip oluşturmak için markalarının kurumsal araçlarını profesyonellerle beraber tasarlar ve planlarlar.
Profesyonel müşteriler çalışacağı firmanın detaylarına da dikkat ederler. Ekibin ve sunumun bütünselliği yoksa güven sarsılır. Kendisini planlayamayan bir kurumdan hizmet almakta imtina ederler. Netleşmiş bir kurumsal bütünlük güven verir, işleri hızlandırır ve hızlandırır.

Kurumsal kimlik derken?
Kurumsal kimlik anlayışımızda da sorun var. Bir çok tanımda sadece kartvizit, antetli kağıt ve zarf gibi algılansa da çok daha kapsamlı bir olgudan bahsediyoruz.
Kurumsal kimliğin anahtarı logo ve renktir. Tüm araçlarınızı bu iki anahtardan yola çıkarak oluşturursunuz. Tüm basılı malzemeler, dijital tasarımlar, ofis mobilyalarınız ve iş ile ilgili kullandığınız tüm araçlar bu tasarımların varyasyonları olarak gelişir. İşin içinde tasarım olduğunda font seçimi, yazı stilleri gibi farklı etkenler de olduğunu belirtmeliyiz.
Tüm bu araçlar potansiyel müşterilerinize sizi anlatır. Bir iş yapıyorsunuz ve söyleyecek bir şeyleriniz var. Bunları en etkili şekilde çok yorulmadan anlatabilmek için kurumsal tasarımınız ve kurgunuz çok önemlidir. Bu bütünlüğü yakaladıktan sonra pazarlama aşamasında çok daha rahat ve özgüvenle hareket edebilecek ve daha başarılı bir döneme gireceksiniz.
Kurumlar genelde bu ilk maliyetlerden kaçarak uzun vadedeki kayıplarını görmezden gelmekte direnirler. Ama bu yıllar sonra bu hatalarını anlayıp her şeye baştan başlamanın maliyeti çok daha fazla olacaktır.
Kurumsal kimlik aynı zamanda bir kurumsal davranış ve tavır geliştirmeyi de tetikler. Zaten görüntüdeki bütünlük davranışlarla desteklenirse başarı daha büyük olacaktır.
Kurumsal araçlar, bunların doğru sunum ve kullanımları ile kurum temsilindeki geliştirilmiş davranışlar müşterilerinizin bilinç altında profesyonel bir kurum algısını yerleştirir. Bugün olmazsa bir gün mutlaka sizinle çalışmayı düşünürler.